Küpsised Tallinna Keskraamatukogu veebilehel

Tallinna Keskraamatukogu andmekaitsetingimused


Küpsis (ingl k cookie) on väikesemahuline tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebilehitsejale ja mis salvestatakse kasutaja arvuti kõvakettale või nutiseadmesse.

Veebilehed kasutavad küpsiseid, et pakkuda külastajatele isikupärasemat kasutuskogemust ja mugavamat veebilehel navigeerimist. Näiteks võimaldavad küpsised veebilehel meelde jätta kasutaja eelistusi (nt keele valik) või jätta vahele igakordne veebilehele sisselogimine.

Küpsised jagunevad ajutisteks ehk seansiküpsisteks (kustutakse kasutaja seadmest, kui veebilehitseja suletakse) ning püsiküpsisteks. Püsiküpsis säilib kasutaja arvutis kustutamiseni või kuni möödub selle aegumistähtaeg.

Milliseid küpsiseid kasutame?

  • Tehnilised küpsised – veebilehe funktsioneerimiseks ja sellel navigeerimiseks vajalikud küpsised.
  • Analüütilised küpsised – kasutame veebilehe külastusstatistika kogumiseks.
  • Suhtluspluginate küpsised sisu jagamiseks – aitavad külastajal veebilehekülgi sotsiaalvõrgustike kaudu jagada.
  • Kolmanda osapoole küpsised – meie veebilehel on kasutusel need näiteks Google’i teenuste kaudu nagu Google Analytics ning YouTube’i videote kuvamisel. Ka kiirsuhtlustarkvara veebilehel („Suhtleme reaalajas“), Facebook ja uudiskirja saatmise platvorm kasutavad küpsiseid. Rohkem infot

Küpsiste kasutamise piiramine või nendest loobumine

Kasutaja saab ise ennetada seda, et küpsised tema seadmesse salvestuvad. Selleks tuleb kasutajal muuta veebilehitseja privaatsusseadeid. Arvestada tuleb sellega, et päris kõikide küpsiste blokeerimine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Järgnevad viited juhendavad, kuidas häälestada enamlevinud veebilehitsejaid küpsiste ja turvaseadete osas:

Küpsiste eemaldamine seadmest

Kõik juba seadmesse salvestatud küpsised saab soovi korral eemaldada, kustutades oma brauseri sirvimisajaloo. See kõrvaldab kõik küpsised kõigist külastatud veebisaitidest.

Pange tähele, et nii võite kaotada ka osa salvestatud teabest (nt salvestatud sisselogimisandmed).

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.