Olete oodatud raamatukogutundidesse, kus saab arendada infootsioskusi ja teisi üldpädevusi ning saada uusi teadmisi kirjanduse, kultuuri, looduse jt teemadel. Raamatukogutunnid on tasuta. Raamatukogutunni täpse ülesehituse jm lepime eelnevalt kokku. Kindlasti saame kombineerida tunde omavahel ja leida koos tulevaseks tunniks õige lähenemise. Kõik ettepanekud on igati teretulnud.
Raamatukogutunnid toimuvad vastavalt kokkulepetele ja COVID-19 levikust lähtuvatele piirangutele kas raamatukogus kohapeal, vabas õhus või veebis.
Lisainfo:
→ Eestikeelne raamatukogutund: laste@nulltln.lib.ee.
→ Võõrkeelne (nt inglis- või venekeelne) raamatukogutund: vko@nulltln.lib.ee.
Täida raamatukogutundi registreerumise veebivorm.
LASTEAEDADELE:
Eesti kirjanikud lastele. Teeme selgeks eesti kirjanikud. Tutvume nende loominguga ja loeme ette mõned huvitavad lood ja luuletused.
× Keel: eesti, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kadrioru, Männiku, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Tondi ja Torupilli raamatukogus
Eesti keelest. Räägime eesti keele kujunemisest ja erilistest tähtedest eesti keeles.
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Eesti keel ja murded. Tutvustame emakeelt ja erinevaid murdeid.
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru, Pirita ja Väike-Õismäe raamatukogus
Euroopa päev. Põgus ülevaade Euroopa päeva tähendusest, EL-i eesmärkidest ja väärtustest. Tund on koostatud veebilehe materjalide põhjal https://europa.eu/european-union/about-eu/countries_et
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Kalevipoeg. Uurime, kes on rahvuseepose kangelane Kalevipoeg ja mida ta tegi.
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Kiri. Kuidas kujunes välja kiri.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Sõle raamatukogus
Kuu täht. Tähe- ja sõnaavastamise mängudel tutvustame vähemalt ühte kirjatähte igas kuus. Ootame ettepanekud konkreetse tähe osas ka lasteaialt. Raamatukogutunnis mängime põnevaid mänge, loeme jutte ja lahendame salakoodi, kus peategelaseks on soovitud täht.
× Keel: eesti, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Lugemismängud. Toredad lugemismängud aitavad tekitada lugemishuvi ning toetada ja arendada lugemisoskust.
× Keel: eesti, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Pelguranna ja Pirita raamatukogus
Miti mängud. Tutvume raamatute ja raamatukoguga, õpime koos tähestikku, räägime kirjanikest ja arvame ära raamatutegelasi.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kännukuke, Laagna, Männi, Männiku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Sõle ja Väike-Õismäe raamatukogus
Raamatu teekond. Räägime ja näitame pilte ja videosid ning arutame koos, kuidas jõuab raamat raamatukokku. Saame selgeks, kes on kirjanik ja kes illustraator ning millega nad tegelevad. Uurime ühte raamatut lähemalt.
× Keel: eesti
× Kus: Pirita raamatukogus
Säästame loodust! Räägime sellest, kuidas elada loodust säästvalt.
× Keel: eesti
× Kus: Nurmenuku raamatukogus
Tuli ja raamatud. Taaskord on käes osa aastast, mil õhtupimedus jõuab kätte varem ja õhk on krõbedam. Sel ajal on elav küünlaleek kodudes mõnusaks seltsiliseks, mis annab sooja nii kehale, kui hingele. Kuid vaatamata selle ilule on oluline teada selle õrna küünlaleegi mõju. Mis juhtub raamatutega, kui küünal sellele liiga lähedale panna? Või küünlavalgel raamatut lugedes tukkuma jääda? Raamatukogutunnis “Tuli ja raamatud” uurime raamatuid, mis räägivad tulest, selle ohutusest ja kahjudest. Vaatame ka meie, keskraamatukogu ajalukku, kui maja pooleks aastaks kinni pandi tulekahju tagajärgede tõttu.
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Uudiskirjandus. Raamatukoguhoidja tutvustab eakohase kirjanduse paremaid palasid uudiskirjanduse seast.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kadrioru, Kännukuke, Männi, Männiku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi ja Torupilli raamatukogus
Aed: kevadtööd aias. Anname ülevaate aiatööriistadest, tutvustame erinevaid seemneid ja näitame, kuidas nad kasvavad. Ilusa ilma korral oleme Laagna aias, mis on kohe raamatukogu ukse ees. Erilise tähelepanu all on ka aia eest hoolitsemine.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Laagna raamatukogus
Eesti loomad, linnud ja sümbolid. Lihtne ülevaatlik tund mudilastele. Räägime rahvusloomast-, linnust-, kivist, – jne. Nimetame ära ka Eesti suurimad ja pisemad loomad. Tunni saab läbi viia ka viktoriini kujul.
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Kosmos. Uurime, mis on tähtede taga.
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe, Nurmenuku raamatukogus
Loodus ja aastaajad. Uurime, kuidas muutub loodus eri aastaaegadel. Mida teevad taimed ja kuidas käituvad loomad-linnud.
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Meri ja mereelukad. Räägime, kuidas mered tekkisid ja kes meres elavad. Vaatame lasteraamatuid merest ja meisterdame.
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Putukad. Tutvume erinevate putukatega.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kalamaja, Pelguranna, Pirita, Sõle ja Torupilli raamatukogus
Puud. Heidame pilgu puude erilisse maailma. Saame teada, kes puude sees elavad, kes puid söövad ja mida puidust teha saab.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Pirita, Nurmenukuraamatukogus
Rändlinnud. Räägime lindude rändest ning sellest, millised linnud on rändlinnud.
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja, Paepealse, Pelguranna ja Pirita raamatukogus
Säästame loodust! Räägime sellest, kuidas elada loodust säästvalt.
× Keel: eesti
× Kus: Nurmenuku raamatukogus
Talveund magavad loomad Eestis.Tund sellest, kes, kus ja kuidas Eestis talveund magab.
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja ja Torupilli raamatukogus
Värviline maailm. Tund sellest, kus peidavad ennast värvid ja kui kirev on loodus.
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Hiina kalender. Kuulame Hiina muinasjuttu „Kuidas loomade järgi aastaid loendama hakati“. Tuvastame video- ja muusikanäidete abil hiina kalendrisse kuuluvad loomad.
Mängime memoriini.
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Muinasjutumajatund. Kännukuke raamatukokku on kerkinud vahva muinasjutumaja, kus sees elab väga palju muinasjutu- ja multikategelasi. Neid on kohe nii palju, et esimese hooga ei leiagi kõiki üles. Sellega seoses kutsume lapsi muinasjutumaja raamatukogutundi! Tunnis tutvume muinasjutumajaga ning otsime üles ja saame tuttavaks selle elanikega. Lisaks tutvustame esmakülastajatele raamatukogu üldiselt, teistele aga pakume muid tegevusi: ettelugemist, mänge, mõistatusi. Soovi korral võime tunni teha ka konkreetse muinasjutu põhjal.
Tund sobib kõige paremini lasteaiarühmadele ja algklassidele.
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Muinasjutt nukkudega. Raamatukoguhoidja esitab nukkudega toreda muinasjutu.
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Muinasjututund. Räägime natuke muinasjutu liikidest ja tunnustest. Tutvustame nii vendade Grimmide ja A. H. Anderseni kuulsaid klassikalisi muinasjutte kui Eesti omi. Loeme ette mõne lühikese muinasjutu.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kadrioru, Kännukuke, Männiku, Nurmenuku, Paepealse, Pelguranna, Tondi ja Torupilli raamatukogus
Nukuetendus. Raamatukoguhoidja esitab toreda nukuetenduse.
× Keel: eesti, vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Kadrioru ja Paepealse raamatukogus
Põnnihommik. 2-4-aastased koolieelikutest lapsed koos lapsevanemaga on oodatud eestikeelsele põnnihommikule. Kuulame muinasjutte, mängime ja joonistame.
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Männiku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Sõle, Tondi
Põnnihommik (venekeelne). 2-4-aastased koolieelikutest lapsed koos lapsevanemaga on oodatud venekeelsele põnnihommikule. Kuulame muinasjutte, mängime ja joonistame.
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Sõle ja Pelguranna raamatukogus
Draakonid ja lohed. Tutvustame muistendeid, muinasjutte ja lasteraamatuid lohedest ja draakonitest.
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Erinevate maade jõulutraditsioonid. Kuidas tähistatakse jõule Islandil? Kus toob lastele kingitusi Yulemanden? Kellel on jõulude ajal popluaarseks jõulutoiduks polvorones? Neile küsimustele antakse vastused raamatukogutunnis, kus tutvustame erinevaid jõulu kombeid, sealhulgas lühidalt arutleme koos Eesti omade üle. Tunni lõppedes saavad lapsed vastata küsimustele, mis on seotud tunnis räägitud teemadega.
× Keel: eesti
× Kus: Kännukuke, Nurmenuku raamatukogus
Filmimuusika. Tunnis tuuakse erinevate heli- ja videonäidete abil välja muusika osatähtsus emotsioonide edasikandjana filmides. Samuti näidatakse, kuidas filmimuusikat kirjutatakse ja salvestatakse ning lühidalt tutvustatakse ka tummfilmide olemust.
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kadri kõpsib, kadri kargab. Saab mõistatusi mõistatada, lugusid kuulata, uuema aja kirjandus- ja muusikamaailmas tegutsevate päris Kadridega tutvuda, Kadrilaule laulda ja Kadritantse tantsida.
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Loeme ette. Loeme veebikeskkonnas ette nii raamatukoguhoidja poolt valitud kui õpetajate soovil raamatuid (nt muinasjutte).
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Peruu: Inkade riik. Räägime Lõuna-Ameerika kõrbe-, mägede-, ja džungliloomadest. Saame teada, kuidas inkad elasid, mis töid tegid, milliseid riideid kandsid. Inkade pidustused, kuldehted, rippsillad ja kipud. Müüdid ja muinasjutud. Maadeavastajate saabumine, mereröövlid. Teeme koos inkade peaehteid.
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Rahvakalender. Tutvustame erinevaid eesti rahvakalendri tähtpäevi.
× Keel: eesti, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Robootikatund. Tunni jooksul saab tutvuda ja proovida erinevaid roboteid ning robootika- ja leiutamiskomplekte, mis on mõeldud Kännukuke raamatukogus vabalt kasutamiseks. Samuti saame korraldada temaatilist robootikatundi, kus lapsed saavad lahendada ülesandeid võistkondadena. Raamatukogus leiduvate robotite kohta leiab täpsema info siit: https://eeltoodang.keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/robotid/. Sobib lasteaiarühmadele ja 1.-4. klassi lastele.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kännukuke, Nurmenuku raamatukogus
Sõprus. Räägime sõprusest. Teeme tutvust erinevate sõpradega raamatutest.
× Keel: eesti, vene
× Kus: Pirita ja Sõle raamatukogus
Unejututund. Raamatukoguhoidja loeb veebikeskkonnas lastele enne lõunauinakut ühe toreda unejutu.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kadrioru, Kalamaja, Kännukuke ja Männiku raamatukogus
Vaba valik! Raamatukogutund õpetaja soovitud teemal. Hea tunni loomiseks on ettevalmistusaeg kuni 2 nädalat.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
1.-5. KLASSI ÕPILASTELE:
Eesti lastekirjanikud tänapäeval. Teeme selgeks, kes on kirjanik ja kes on illustraator. Tutvume 4 tuntuima lastekirjanikuga ja nende loominguga. Loeme ette mõned huvitavad lood või luuletused.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sõle, Sääse, Tondi ja Torupilli raamatukogus
Eesti kirjanikud lastele – tundide sari (kokku 5 tundi). Tutvustame eesti lastekirjanikke ja nende teoseid.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Pelguranna, Pirita ja Pääsküla raamatukogus
E-raamatukogude ABC. Õpetame, kuidas saada e-raamatukogu lugejaks ning kuidas seda mugavalt kasutada. Selleks, et leiaks kohe ka kõige paremad palad üles, tutvustame e-raamatukogudes olevaid eakohaseid kirjandusteoseid.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Fantaasiakirjandus lastele. Fantaasiakirjanduse mõiste viimase paari aasta jooksul ilmunud lasteraamatute näitel.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: Nõmme raamatukogus
Illustraatorite ja pildi tähtsus. Mida annab raamatule pilt, arutame illustratsiooni tähtsust lastekirjanduses.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: Nõmme, Pelguranna ja Pirita raamatukogus
Interaktiivne raamatukohvik. Interaktiivse raamatukohviku käigus „maitseme“ erinevaid raamatuid, saades selle lühikese aja jooksul tuttavaks mitmete erinevate žanrite, autorite ja raamatutega. Raamatukogutunnis selgitame välja klassi lemmikžanrid, -raamatud, -teemad kirjanduses jpm. Arutleme selle üle, mis teeb ühe raamatu heaks ning mis on olulised teemad kirjanduses.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Tondi raamatukogus
Kalevipoeg. Uurime, kes on rahvuseepose kangelane Kalevipoeg ja mida ta tegi.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Keeleköidik. Iga riigi emakeel on oluline ning eriline, nii ka meie oma eesti keel. Emakeele olemasolust veel tähtsam on oskus end selles keeles väljendada. Keeleköidiku raamatukogutunnis õpime koos kirjaldavalt seletama loetud raamatu (nt klassi kohustuslik kirjandus) sisu võimalikult täpselt ja meeldejäävalt – just nii nagu iga laps loetud raamatut koges. Ehk proovime kirjutada raamatu tagakaanele ka uue kirjelduse olles kindlad, et plot twist jääks salajaseks.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Kriminaalselt põnev lastekirjandus. Tutvustame lastele suunatud seikluslikke ja krimiraamatuid.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kadrioru, Nõmme, Pirita ja Pääsküla raamatukogus
Lastekirjanduse tuntumad tegelased. Kas tunned lasteraamatute tegelasi? Pane ennast proovile, et tunda ära raamatutegelasi piltidelt või kirjelduse kaudu. Tutvustame tuntumaid lastekirjanikke ja nende teoseid. Loeme ette huvitavamaid lõike või luuletusi.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kadrioru, Paepealse, Pelguranna, Pirita ja Pääsküla raamatukogus
Lasteraamatute tutvustamine. Raamatukoguhoidja tutvustab Hea lasteraamat 2019 ja Nukits 2020 auhinna saanud raamatuid. Põikame ka Tallinna Keskraamatukogu kirjandusblogisse ja e-raamatukogudesse.
× Vanus: 1.-6. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kadrioru, Kännukuke, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Sõle ja Torupilli raamatukogus
Loeme ette. Raamatukoguhoidja loeb lastele ette koolis vajalikku lugemisvara või laste poolt soovitud raamatuid telefoni või Skype teel. Väiksemad lapsed saavad ise ette lugedes lugemist harjutada ja raamatukoguhoidja on kuulaja ja tagasisidestaja rollis.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Lugemisisu. Tutvustame üht vahvat üle-eestilise lugemisprogrammi, kus iga osaleja loeb raamatuid vastavalt lugemispassi reeglitele. Et lugemispassi teemade alla raamatute leidmine läheks lihtsamalt soovime iga teema alla mitu raamatut erinevatele maitsetele. Soovijatega saame mängida ka kahooti „Eesti lastekirjanduse kuldvara tosin küsimust“.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Mauri Kunnas 70. Teematund armastatud raamatuillustraatorist.
× Vanus: 1.-2. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Muinasjutumajatund. Kännukuke raamatukokku on kerkinud vahva muinasjutumaja, kus sees elab väga palju muinasjutu- ja multikategelasi. Neid on kohe nii palju, et esimese hooga ei leiagi kõiki üles. Sellega seoses kutsume lapsi muinasjutumaja raamatukogutundi! Tunnis tutvume muinasjutumajaga ning otsime üles ja saame tuttavaks selle elanikega. Lisaks tutvustame esmakülastajatele raamatukogu üldiselt, teistele aga pakume muid tegevusi: ettelugemist, mänge, mõistatusi. Soovi korral võime tunni teha ka konkreetse muinasjutu põhjal.
Tund sobib kõige paremini lasteaiarühmadele ja algklassidele.
× Vanus: 1.-3. klass
× Keeled: eesti
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Muinasjututund. Räägime natuke muinasjutu liikidest ja tunnustest. Tutvustame nii Vendade Grimmide ja A. H. Anderseni kuulsaid klassikalisi muinasjutte kui Eesti omi. Loeme ette mõne lühikese muinasjutu.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kadrioru, Kännukuke, Männiku, Nurmenuku, Pelguranna, Pääsküla, Sõle ja Tondi raamatukogus
Muumitroll ja teised. Tutvume kirjanik Tove Janssoni raamatute ja seal seiklevate tegelastega. Tähistame autori 105. sünniaastapäeva.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kadrioru ja Pääsküla raamatukogus
Nukits. Tutvume mänguliselt 100 viimase kahe aasta jooksul ilmunud eesti lasteraamatuga ja iga laps saab hääletada oma lemmiku poolt XVI Nukitsa konkursil.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Raamatu teekond. Räägime ja näitame pilte ja videosid ning arutame koos, kuidas jõuab raamat raamatukokku. Saame selgeks, kes on kirjanik ja kes illustraator ning millega nad tegelevad. Uurime ühte raamatut lähemalt.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus:Pirita, Pääsküla ja Sõle raamatukogus
Raamatutund. Raamatukoguhoidja tutvustab raamatute ajalugu: millest on raamatud tehtud, kus ja missugused. Arutleme ja leiame koos küsimustele vastused.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: vene
× Kus: Paepealse ja Pelguranna raamatukogus
Robootikatund. Tunni jooksul saab tutvuda ja proovida erinevaid roboteid ning robootika- ja leiutamiskomplekte, mis on mõeldud Kännukuke raamatukogus vabalt kasutamiseks. Samuti saame korraldada temaatilist robootikatundi, kus lapsed saavad lahendada ülesandeid võistkondadena. Raamatukogus leiduvate robotite kohta leiab täpsema info siit: https://eeltoodang.keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/robotid/
× Vanus: 1.-4. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kännukuke, Nurmenuku raamatukogus
Saame tuttavaks – kirjanik Ketlin Priilinn. Näitame slaidiesitlust kirjaniku elust ja loomingust ning tutvustame tema raamatuid.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Pääsküla raamatukogus
Selma Lagerlöf ja Nils Holgerssoni imeline reis. Tutvume maailmakuulsa teose autori, sisu ja tegelastega.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Tuli ja raamatud. Taaskord on käes osa aastast, mil õhtupimedus jõuab kätte varem ja õhk on krõbedam. Sel ajal on elav küünlaleek kodudes mõnusaks seltsiliseks, mis annab sooja nii kehale, kui hingele. Kuid vaatamata selle ilule on oluline teada selle õrna küünlaleegi mõju. Mis juhtub raamatutega, kui küünal sellele liiga lähedale panna? Või küünlavalgel raamatut lugedes tukkuma jääda? Raamatukogutunnis “Tuli ja raamatud” uurime raamatuid, mis räägivad tulest, selle ohutusest ja kahjudest. Vaatame ka meie, keskraamatukogu ajalukku, kui maja pooleks aastaks kinni pandi tulekahju tagajärgede tõttu.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Ulme- ja fantaasiakirjandus. Tunnis tutvustame lühidalt ulme- ja fantaasiažanrite tunnuseid. Seejärel soovitame lugemiseks erinevaid vastavatesse žanritesse kuuluvaid raamatuid.
× Vanus: 4.-8. klass
× Keeled: eesti
× Kus:Kännukuke raamatukogus
Uudiskirjanduse tutvustamine. Tutvustame eakohase kirjanduse parimaid palasid uudiskirjanduse seast.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene, inglise
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Eesti keel ja murded. Tutvustame emakeelt ja erinevaid murdeid.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru ja Väike-Õismäe raamatukogus
Eesti rahvaluule. Tunnis selgitatakse, mis on rahvaluule ja miks see on meile oluline. Räägitakse selle traditsioonilistest liigitustest ning ka arengutest tänapäeval. Lahendatakse koos mõistatusi, arutletakse kõnekäändude tähenduste üle ja kuulatakse ka katkendeid mõnest rahvalaulust.
× Vanus: 3.-6. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Eesti rahvarõivad. Räägime Eesti kaunitest rahvarõivastest, vaatame rohke pildimaterjali näitel Eesti erinevate piirkondade rõivaste ühisjooni, erinevusi ja omapärasid.
× Vanus: 1.-3. klass
× Keel: eesti
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas ja Kalamaja raamatukogus
Euroopa päev. Põgus ülevaade Euroopa päeva tähendusest, EL-i eesmärkidest ja väärtustest. Tund on koostatud veebilehe materjalide põhjal https://europa.eu/european-union/about-eu/countries_et
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Kuidas valmib teatrietendus. Tutvustame teatrietenduse erinevaid etappe ja räägime sellest, milliste elukutsete esindajad teatris töötavad.
× Vanus: 1.-3. klass
× Keel: vene
× Kus: Kadrioru raamatukogus
Tallinna teemaline raamatukogutund. Tutvustame Tallinnaga seotud põnevaid fakte ning teadmis- ja ilukirjandust, lahendame mõistatusi.
× Vanus: 2.-5. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Kalamaja, Nõmme ja Pelguranna raamatukogus
Vana aja lood. Tutvustame raamatuid, mis räägivad elust meie vanaemade lapsepõlve ajal.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Pirita ja Torupilli raamatukogus
Aed: kevadtööd aias. Anname ülevaate aiatööriistadest, tutvustame erinevaid seemneid ja näitame, kuidas nad kasvavad. Ilusa ilma korral oleme Laagna aias, mis on kohe raamatukogu ukse ees. Erilise tähelepanu all on ka aia eest hoolitsemine.
× Vanus: 1.-2. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Laagna raamatukogus
Armastad? Siis vastutad! Räägime koduloomadest ning nende eest hoolitsemisest ja nendega kaasnevast vastutusest. Arutleme, mis kohad on loomade varjupaigad ja miks loomad sinna satuvad.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Eesti loomad, linnud ja sümbolid. Lihtne ülevaatlik tund mudilastele. Räägime rahvusloomast-, linnust-, kivist, – jne. Nimetame ära ka Eesti suurimad ja pisemad loomad. Tunni saab läbi viia ka viktoriini kujul.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Kosmos. Uurime, mis on tähtede taga.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Lilleviktoriin. Kas tunned piltidel olevad lilled ära? Milline näeb välja kullerkupp, aga nurmenukk? Tule ja rända lillede kaunis maailmas ja pane ennast proovile.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Paepealse ja Pelguranna raamatukogus
Loodus ja aastaajad. Uurime, kuidas muutub loodus eri aastaaegadel. Mida teevad taimed ja kuidas käituvad loomad-linnud.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Väike-Õismäe raamatukogus
Merest ja saartest. Tutvustame raamatuid ookeanist, saartest, tuletonidest ning eesti ja rootsi lastekirjanike seiklusjutte saareelust. Näitame mereteemalisi meisterdamisraamatuid.
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Peruu: Inkade riik. Räägime Lõuna-Ameerika kõrbe-, mägede-, ja džungliloomadest. Saame teada, kuidas inkad elasid, mis töid tegid, milliseid riideid kandsid. Inkade pidustused, kuldehted, rippsillad ja kipud. Müüdid ja muinasjutud. Maadeavastajate saabumine, mereröövlid. Teeme koos inkade peaehteid.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Siilid. Räägime armsast okaskerast, kes just-just talveunest ärganud on. Tutvume lähemalt siili eluviisi ja kommetega.
× Vanus: 1.-2. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja ja Torupilli raamatukogus
Talveund magavad loomad. Vaatleme tuntud ja võib-olla mitte nii tuttavaid loomi, kes Eestis talve pikema või lühema uinakuga mööda saadavad.
× Vanus: 1.-2. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kalamaja ja Pelguranna raamatukogus
Avalik esinemine. Praktilises raamatukogutunnis õpivad osalejad oma häält paremini tundma ja kasutama, treenivad artikulatsioonilihaseid ning saavad kasulikke nippe ja trikke esinemise kohta.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Draakonid ja lohed. Tutvustame muistendeid, muinasjutte ja lasteraamatuid lohedest ja draakonitest.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
E-kataloogi ESTER otsimismäng. Raamatukogu elektronkataloogi tundma õppimiseks koostatud otsimismäng, kus osalejad peavad leidma vastuseid küsimustele erinevates raamatukogu teenindussaalides olevatest raamatutest. Mängu jooksul tutvutakse raamatukogu elektronkataloogi, raamatukogu teenindussaalide ning raamatute paigutusega riiulites. Mängu on võimalik vajadusel kohandada ka mõnele teemale. Sobib mängimiseks igale vanusele. Mängu kestvus minimaalselt 30 minutit.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Erinevate maade jõulutraditsioonid. Kuidas tähistatakse jõule Islandil? Kus toob lastele kingitusi Yulemanden? Kellel on jõulude ajal popluaarseks jõulutoiduks polvorones? Neile küsimustele antakse vastused raamatukogutunnis, kus tutvustame erinevaid jõulu kombeid, sealhulgas lühidalt arutleme koos Eesti omade üle. Tunni lõppedes saavad lapsed vastata küsimustele, mis on seotud tunnis räägitud teemadega.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Filmimuusika. Tunnis tuuakse erinevate heli- ja videonäidete abil välja muusika osatähtsus emotsioonide edasikandjana filmides. Samuti näidatakse, kuidas filmimuusikat kirjutatakse ja salvestatakse ning lühidalt tutvustatakse ka tummfilmide olemust.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Hiina kalender. Kuulame Hiina muinasjuttu „Kuidas loomade järgi aastaid loendama hakati“. Tuvastame video- ja muusikanäidete abil hiina kalendrisse kuuluvad loomad.
Mängime memoriini. ”
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Holland ja Madalmaad. Tutvustame Madalmaade ajalugu ja mõnda maali Madalmaade maalikunstist. Kui palju maksis üks tulbisibul 17. sajandil? Hollandi keeltest, kliimast, kanalitest, muistenditest ja flaami muinasjuttudest. Räägime Mary Mapes Dodge “Hõbeuiskudest” ning tutvustame “Viplala” autori Annie M.Schmidt`i teisi tuntud lasteraamatuid. Lahendame ristsõna ja soovi korral meisterdame volditud tulpidega kaardi.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Innovatsioonilabori tutvustus. Kännukuke raamatukogus on üks vahva ruum, mida kutsutakse innovatsioonilaboriks ja kus saab tutvust teha väga põnevate masinatega. Tutvustame laboris olevaid seadmeid (3D-printer, kilelõikur, graafikalaud, laserlõikepink, märgipress) ning vaatame, mida nendega teha saab ja kuidas need töötavad. Tutvustus on sobilik igale vanusele.
Rohkem infot innovatsioonilabori kohta leiab siit: https://eeltoodang.keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Interaktiivne filmide tutvustus. Raamatukogutunnis saab ülevaate erinevatest noorte- või lastefilmidest. Selgitame välja klassi lemmikžanrid ja -filmid ning räägime filmimaailmast üldiselt. Valida saab erinevate teemade vahel – nt. noorteraamatute põhjal valminud filmid, lasteraamatute põhjal valminud filmid jm.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kass Nuti aardejaht. Õpime kasutama teadmiskirjandust Kass Nuti viktoriini abil.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Paepealse raamatukogus
Kohustuslik kirjandus kinolinal. Raamatukogutund toimub õpetaja poolt soovitud raamatu põhjal, mis enne kohtumist läbi loetakse. Kohapeal vaadatakse üheskoos teose põhjal valminud filmi ning arutletakse loetu ja nähtu üle.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kooriliigid. Tunnis saab ülevaate kooriliikidest. Soovi korral eraldi tundidena käsitletavad koolikooride ja täiskasvanute kooride liigid. Kuulame ja vaatame illustreerivat muusikalist materjali erinevate kooriliikide esituses.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Leivatund. Räägime sellest, kuidas me leiba saame ja mismoodi vanasti leiba tehti.
× Vanus: 1.-2. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Mina, raamatukoguhoidja. Põnev karjääriõpetuse tund, mis sukeldub raamatukoguhoidja üllatavalt huvitavasse maailma ning kummutab mitmeid müüte. Mida teevad raamatukoguhoidjad siis, kui parajasti lugejaid ei ole? Kuidas saada raamatukoguhoidjaks? Millised on raamatukoguhoidja ülesanded? Kas raamatukogus on alati vaikne?
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Kadrioru, Pirita ja Sääse raamatukogus
Müsteerium. Nii raamatukogus kohapeal kui ka veebis (Tallinna Keskraamatukogu discordi serveris) saab klass end proovile panna põnevas rollimängus. Osalejatele jagatakse rollid koos tegelaskuju iseloomustuse ja lahendust vajava situatsiooni kirjeldusega. Mängu käigus tuleb lahendada erinevaid ülesandeid ja mõistatusi ning loogilist mõtlemist ja vihjeid kasutades tabada mõrvar või röövel. „Müsteerium“ arendab koostööd ja loogikat, paneb proovile nupukuse ja tähelepanuvõime ning on hea vahend erinevate teemade käsitlemiseks.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas ja Pirita raamatukogus
Ohutu internet. Õpetame, kuidas digimaailmas ohutult ringi liikuda ning kuidas kaitsta end sealsete ohtude eest.
× Vanus: 1.-6. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Pirita ja Sõle raamatukogus
Rahatargaks!? Õpetame, kuidas oma rahaga toime tulla ja seda targalt ära kasutada. Kuidas mitte liialt võlgu jääda? Mis on passiivne tulu ja mis on aktiivne tulu? Millised kulud võivad tabada täiesti ootamatult? Seda kõike ja palju muud saabki teada lõbusas ja osalisi kaasavas raamatukogutunnis.
× Vanus: 3.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Sport on lahe! Räägime liikumise vajalikkusest, avame erinevaid sportliku eluviisiga seotud tahke ning tutvustame spordivahendeid, mida soovijad saavad raamatukogust laenata.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru raamatukogus
Sugupuu uurimine. Miks on oluline teada oma esivanemate kohta, kuidas ja millest alustada.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru raamatukogus
Sümfooniaorkestri pillid. Tunnis saab ülevaate sümfooniaorkestri pillirühmadest ja nende lavalisest paigutusest. Vastavalt eelistusele võib keskenduda süvitsi konkreetsele huvipakkuvamale pillirühmale.
× Vanus: 1.-5. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Vaba valik. Valmistame tunni ette õpetaja soovitud teemal. Tunni ettevalmistuseks läheb kuni 2 nädalat.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Venekeelsed nukuetendused. Võõrkeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidjad pakuvad lastele erinevaid venekeelseid nukuetendusi nii koolivaheajal kui ka erinevatel meie poolt korraldatud üritustel.
× Vanus: 1.-3. klass
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Venekeelsed turvalise interneti koolitused. Võõrkeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidjad viivad läbi venekeelseid turvalise interneti koolitusi 3. klasside õpilastele. Kõik õpetajad, kes soovivad oma klassiga koolitusele tulla võivad meiega ühendust võtta.
× Vanus: 3. klass
× Keel: vene
× Kus: võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Vähemusrahvused Eestis. Teematunnis saab teada palju erinevaid fakte Eestis elavatest vähemusrahvustest. Räägime näiteks tähtsamatest tähtpäevadest, rahvuslilledest, rahvuslindudest või -loomadest ning lastekirjanike teostest.
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Walt Disney. Räägime Walt Disneyst, tutvume erinevate Disney filmiraamatutega ning toimub klassidevaheline pusle kokkupanemise võistlus (aja peale).
× Vanus: 1.-4. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
5.-9. KLASSI ÕPILASTELE:
E-kataloogi ESTER otsimismäng. Raamatukogu elektronkataloogi tundma õppimiseks koostatud otsimismäng, kus osalejad peavad leidma vastuseid küsimustele erinevates raamatukogu teenindussaalides olevatest raamatutest. Mängu jooksul tutvutakse raamatukogu elektronkataloogi, raamatukogu teenindussaalide ning raamatute paigutusega riiulites. Mängu on võimalik vajadusel kohandada ka mõnele teemale. Sobib mängimiseks igale vanusele. Mängu kestvus minimaalselt 30 minutit.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
E-raamatukogude ABC. Õpetame, kuidas saada e-raamatukogu lugejaks ning kuidas seda mugavalt kasutada. Selleks, et leiaks kohe ka kõige paremad palad üles, tutvustame e-raamatukogudes olevaid eakohaseid kirjandusteoseid.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Emakeel internetis. Tutvustame emakeele andmebaase ja sõnastikke internetis ning e-keelenõu lehte.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Küberkiusamine. Kuidas ennetada ja ära tunda küberkiusamist. Kuhu ja kelle poole pöörduda kui sind või kedagi teist kiusatakse. Tunni lõpus teeme lastega viktoriini Kahootis, et kinnistada kuuldud teadmisi.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Pirita raamatukogus
Ohutu internet. Õpetame, kuidas digimaailmas ohutult ringi liikuda ning kuidas kaitsta end sealsete ohtude eest.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: Paepealse raamatukogus
Skype raamatuklubi. Kutsume Tallinna (ja muude Eesti linnade) koolide gümnaasiumiklasse osalema sarjas „Skype raamatuklubi“. Kohtumiste eesmärgiks on viia noored Skype-i vahendusel kokku eakaaslastega teistest Eesti linnadest või välisriikidest, panna neid kirjandusest rohkem huvituma ja mõtlema selle üle, mis kujundab meid ja meie arusaamu just selliseks nagu need on.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Sugupuu uurimine. Miks on oluline teada oma esivanemate kohta, kuidas ja millest alustada.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru raamatukogus
Uurimistööde koostamise ja infokirjaoskuse koolitus. Põhikooli- ja gümnaasiumiklassidele mõeldud koolitus, mis keskendub andmebaaside kasutamisele ja infootsingualaste oskuste värskendamisele uurimistööde koostamise abistamiseks. Andmebaaside valik ja koolituse sisu kokkuleppel raamatukoguhoidjaga.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keel: eesti, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Paepealse, Pelguranna ja Pirita raamatukogus
Interaktiivne raamatukohvik. Interaktiivse raamatukohviku käigus „maitseme“ erinevaid raamatuid, saades selle lühikese aja jooksul tuttavaks mitmete erinevate žanrite, autorite ja raamatutega. Raamatukogutunnis selgitame välja klassi lemmikžanrid, -raamatud, -teemad kirjanduses jpm. Arutleme selle üle, mis teeb ühe raamatu heaks ning mis on olulised teemad kirjanduses.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Tondi raamatukogus
Keeleköidik. Iga riigi emakeel on oluline ning eriline, nii ka meie oma eesti keel. Emakeele olemasolust veel tähtsam on oskus end selles keeles väljendada. Keeleköidiku raamatukogutunnis valime kindla(d) teema(d) (kas raamat, film või muu aktuaalne teema mis klass ise soovib), ning leiame kõige paremad sõnad, laused ja väljendid väljendamaks enda arvamust nendega seoses võimalikult selgelt, konkreetselt ja tundeliselt. Lisaks täiendame sõnavara ja saame uue kogemuse publiku ees rääkimises.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Kirjanduslik raamatukogutund. Korraldame õpilastele raamatukogutunde, mille raames tutvustame: – uuemat Eesti ilukirjandust (sh auhinnatud teosed) ja uuemat noortekirjandust; – mängime kirjanduse tundmisel põhinevat raamatubingot.
× Vanus: 6.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Lugemine on kõige tähtsam. Raamatukoguhoidja arutleb koos noortega infoühiskonna ja raamatukogu rolli üle muutuvas ühiskonnas. Tutvustame ka Laagna noorteklubi tegevust.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keel: vene
× Kus: Laagna raamatukogus
Noortekirjandus 21. sajandil. Tutvume noortekirjanduse parimate paladega käimasolevast sajandis. Vaatame olulisi suundasid ning läbivaid jooni ja tutvume lähemalt olulisemate autoritega.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas ja Pirita raamatukogus
Noortekirjanik ja 21. sajand. Tunnis tutvustame noortekirjanikke, kes kasutavad lugejatega suhtlemiseks kaasajal populaarseid meediume.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kalamaja raamatukogus
Välisautorite luule 21. sajandil. Rändame nüüdisluule radadel Indiasse, Balkani poolsaarele, Argentinasse, Hiinasse, Ameerika Ühendriikidesse ja paljudesse muudesse põnevatesse paikadesse. Tutvume luuletajate värvika elukäigu ja luulenäidetega ning jagame lugemissoovitusi.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Saame tuttvaks – kas kirjanik Ketlin Priilinn või Reeli Reinaus või Heli Künnapas või Ene Sepp. Tutvustame kirjaniku elu ja loomingut.
× Vanus: 6.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Kännukuke, Pirita ja Pääsküla raamatukogus
Ulmekirjandus. Räägime ulmekirjandusest (fantaasia, teadusulme, düstoopia jne) ning tutvustame nende erinevaid külgi ning parimaid palasid.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Ulme- ja fantaasiakirjandus. Tunnis tutvustame lühidalt ulme- ja fantaasiažanrite tunnuseid. Seejärel soovitame lugemiseks erinevaid vastavatesse žanritesse kuuluvaid raamatuid.
× Vanus: 4.-8. klass
× Keeled: eesti
× Kus:Kännukuke raamatukogus
Uudiskirjanduse tutvustamine. Tutvustame eakohase kirjanduse parimaid palasid uudiskirjanduse seast.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene, inglise
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Vene noortekirjandus. Tutvustame noortele eakohase kirjanduse parimaid teoseid. Arutleme ja jagame lugemiskogemusi.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: vene
× Kus: Pelguranna raamatukogus
Alo Mattiisen: looming ja ärkamisajad. Tunnis, mida illustreerivad nii video- kui helinäited, saab ülevaate helilooja Alo Mattiiseni eripalgelisest loomingust. Kahte eestluse jaoks olulist ajastut seob muusikaliselt „ Viis ärkamisaegset laulu“: kuulame, tuvastame, võrdleme, analüüsime, vaatame, laulame.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kohustuslik kirjandus kinolinal. Raamatukogutund toimub õpetaja poolt soovitud raamatu põhjal, mis enne kohtumist läbi loetakse. Kohapeal vaadatakse üheskoos teose põhjal valminud filmi ning arutletakse loetu ja nähtu üle.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kooriliigid. Tunnis saab ülevaate kooriliikidest. Soovi korral eraldi tundidena käsitletavad koolikooride ja täiskasvanute kooride liigid. Kuulame ja vaatame illustreerivat muusikalist materjali erinevate kooriliikide esituses.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Saksa rahvalaul. Räägime saksa rahvalaulu kujunemisest ja tunnustest. Paralleelid eesti muusikaga. Näidetena kuulame ja vaatame erinevates esitustes laule, nt “Nõmmeroos”, “Suse, liebe Suse”. Viimast saame tunni ilmestamiseks ka koos laulda, kui eestlastele tuntud lastelaulu. Põgusalt joodeldamisest.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Soome-ugri rahvad ja kultuur – Euroopa. Raamatukogutunnis tutvustatakse erinevate heli- ja videonäidete abil Euroopas elavaid soome-ugri rahvaid ja nende kultuuri.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Soome-ugri rahvad ja kultuur – Venemaa. Raamatukogutunnis tutvustatakse erinevate heli- ja videonäidete abil Venemaal elavaid soome-ugri rahvaid ja nende kultuuri.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Sümfooniaorkestri pillid. Tunnis saab ülevaate sümfooniaorkestri pillirühmadest ja nende lavalisest paigutusest. Vastavalt eelistusele võib keskenduda süvitsi konkreetsele huvipakkuvamale pillirühmale.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Avalik esinemine. Praktilises raamatukogutunnis õpivad osalejad oma häälet paremini tundma ja kasutama, treenivad artikulatsioonilihaseid ning saavad kasulikke nippe ja trikke esinemise kohta.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Eesti keel ja murded. Tutvustame emakeelt ja erinevaid murdeid.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kadrioru raamatukogus
Eesti rahvaluule. Tunnis selgitatakse, mis on rahvaluule ja miks see on meile oluline. Räägitakse selle traditsioonilistest liigitustest ning ka arengutest tänapäeval. Lahendatakse koos mõistatusi, arutletakse kõnekäändude tähenduste üle ja kuulatakse ka katkendeid mõnest rahvalaulust.
× Vanus: 3.-6. klass
× Keel: eesti
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Innovatsioonilabori tutvustus. Kännukuke raamatukogus on üks vahva ruum, mida kutsutakse innovatsioonilaboriks ja kus saab tutvust teha väga põnevate masinatega. Tutvustame laboris olevaid seadmeid (3D-printer, kilelõikur, graafikalaud, laserlõikepink, märgipress) ning vaatame, mida nendega teha saab ja kuidas need töötavad. Tutvustus on sobilik igale vanusele.
Rohkem infot innovatsioonilabori kohta leiab siit: https://eeltoodang.keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Interaktiivne filmide tutvustus. Raamatukogutunnis saab ülevaate erinevatest noorte- või lastefilmidest. Selgitame välja klassi lemmikžanrid ja -filmid ning räägime filmimaailmast üldiselt. Valida saab erinevate teemade vahel – nt. noorteraamatute põhjal valminud filmid, lasteraamatute põhjal valminud filmid jm.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Loodusviktoriin. Millal elasid dinosaurused? Kuidas laulab metsvint? Milline lind on pildil? Tule ja pane ennast proovile ning lahenda lahedat loodusviktoriini. Lisaks saab 7.-12 klass tulla viktoriini lahendama ka Tallinna Keskraamatukogu discordi serveri e-loodusklubisse.
× Vanus: 6.-9. klass
× Keel: eesti
× Kus: Paepealse raamatukogus
Mina, raamatukoguhoidja. Põnev karjääriõpetuse tund, mis sukeldub raamatukoguhoidja üllatavalt huvitavasse maailma ning kummutab mitmeid müüte. Mida teevad raamatukoguhoidjad siis, kui parajasti lugejaid ei ole? Kuidas saada raamatukoguhoidjaks? Millised on raamatukoguhoidja ülesanded? Kas raamatukogus on alati vaikne?
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Kadrioru, Pelguranna, Pääsküla, Sääse ja Torupilli raamatukogus
Müsteerium. Nii raamatukogus kohapeal kui ka veebis (Tallinna Keskraamatukogu discordi serveris) saab klass end proovile panna põnevas rollimängus. Osalejatele jagatakse rollid koos tegelaskuju iseloomustuse ja lahendust vajava situatsiooni kirjeldusega. Mängu käigus tuleb lahendada erinevaid ülesandeid ja mõistatusi ning loogilist mõtlemist ja vihjeid kasutades tabada mõrvar või röövel. „Müsteerium“ arendab koostööd ja loogikat, paneb proovile nupukuse ja tähelepanuvõime ning on hea vahend erinevate teemade käsitlemiseks.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Pirita raamatukogus
Pilguheit Kesk-Ameerikasse: Kuuba, Mehhiko, Guatemala. Tunnis jutustatakse kolme Kesk-Ameerika riigi elu-olu, kultuuri ja looduse põnevamatest lugudest. Miks on Kuubal kaks rahaühikut? Kas kõik Mehhiko lapsed saavad koolis käia? Mis on Montezuma kättemaks? Miks on Guatemala surnuaiad värvilised? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse just selles raamatukogutunnis.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Rahatargaks!? Õpetame, kuidas oma rahaga toime tulla ja seda targalt ära kasutada. Kuidas mitte liialt võlgu jääda? Mis on passiivne tulu ja mis on aktiivne tulu? Millised kulud võivad tabada täiesti ootamatult? Seda kõike ja palju muud saabki teada lõbusas ja osalisi kaasavas raamatukogutunnis.
× Vanus: 3.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Vaba valik. Valmistame tunni ette õpetaja soovitud teemal. Tunni ettevalmistuseks läheb kuni 2 nädalat.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
10.-12. KLASSI ÕPILASTELE:
E-kataloogi ESTER otsimismäng. Raamatukogu elektronkataloogi tundma õppimiseks koostatud otsimismäng, kus osalejad peavad leidma vastuseid küsimustele erinevates raamatukogu teenindussaalides olevatest raamatutest. Mängu jooksul tutvutakse raamatukogu elektronkataloogi, raamatukogu teenindussaalide ning raamatute paigutusega riiulites. Mängu on võimalik vajadusel kohandada ka mõnele teemale. Sobib mängimiseks igale vanusele. Mängu kestvus minimaalselt 30 minutit.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
E-raamatukogude ABC. Õpetame, kuidas saada e-raamatukogu lugejaks ning kuidas seda mugavalt kasutada. Selleks, et leiaks kohe ka kõige paremad palad üles, tutvustame e-raamatukogudes olevaid eakohaseid kirjandusteoseid.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Emakeel internetis. Tutvustame emakeele andmebaase ja sõnastikke internetis ning e-keelenõu lehte.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: Torupilli raamatukogus
Skype raamatuklubi. Kutsume Tallinna (ja muude Eesti linnade) koolide gümnaasiumiklasse osalema sarjas „Skype raamatuklubi“. Kohtumiste eesmärgiks on viia noored Skype-i vahendusel kokku eakaaslastega teistest Eesti linnadest või välisriikidest, panna neid kirjandusest rohkem huvituma ja mõtlema selle üle, mis kujundab meid ja meie arusaamu just selliseks nagu need on.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Uurimistööde koostamise ja infokirjaoskuse koolitus. Põhikooli- ja gümnaasiumiklassidele mõeldud koolitus, mis keskendub andmebaaside kasutamisele ja infootsingualaste oskuste värskendamisele uurimistööde koostamise abistamiseks. Andmebaaside valik ja koolituse sisu kokkuleppel raamatukoguhoidjaga.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas
Interaktiivne raamatukohvik. Interaktiivse raamatukohviku käigus „maitseme“ erinevaid raamatuid, saades selle lühikese aja jooksul tuttavaks mitmete erinevate žanrite, autorite ja raamatutega. Raamatukogutunnis selgitame välja klassi lemmikžanrid, -raamatud, -teemad kirjanduses jpm. Arutleme selle üle, mis teeb ühe raamatu heaks ning mis on olulised teemad kirjanduses.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: Sääse raamatukogus
Noortekirjandus 21. sajandil. Tutvume noortekirjanduse parimate paladega käimasolevast sajandis. Vaatame olulisi suundasid ning läbivaid jooni ja tutvume lähemalt olulisemate autoritega.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas ja Pirita raamatukogus
Välisautorite luule 21. sajandil. Rändame nüüdisluule radadel Indiasse, Balkani poolsaarele, Argentinasse, Hiinasse, Ameerika Ühendriikidesse ja paljudesse muudesse põnevatesse paikadesse. Tutvume luuletajate värvika elukäigu ja luulenäidetega ning jagame lugemissoovitusi.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Saame tuttvaks – kas kirjanik Ketlin Priilinn või Reeli Reinaus või Heli Künnapas või Ene Sepp. Tutvustame kirjaniku elu ja loomingut.
× Vanus: 6.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Kännukuke ja Pääsküla raamatukogus
Ulmekirjandus. Räägime ulmekirjandusest (fantaasia, teadusulme, düstoopia jne) ning tutvustame nende erinevaid külgi ning parimaid palasid.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Uudiskirjanduse tutvustamine. Tutvustame eakohase kirjanduse parimaid palasid uudiskirjanduse seast.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, vene, inglise
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Alo Mattiisen: looming ja ärkamisajad. Tunnis, mida illustreerivad nii video- kui helinäited, saab ülevaate helilooja Alo Mattiiseni eripalgelisest loomingust. Kahte eestluse jaoks olulist ajastut seob muusikaliselt „ Viis ärkamisaegset laulu“: kuulame, tuvastame, võrdleme, analüüsime, vaatame, laulame.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Carl Orff ja Carmina burana. Põgus ülevaade Carl Orffist: tema kujunemisest ja mõjutustest ning helikeele lühiiseloomustus. Räägime Orffi instrumentaariumi pillidest ja võimalusel mängime nendel laulule kaasmängu. Kuulame helinäiteid ja vaatame videokatkeid „Carmina buranast“. Soovi korral koostame õpilastele tunni materjali sisaldava lünktekst-töölehe.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Interaktiivne filmide tutvustus. Raamatukogutunnis saab ülevaate erinevatest noorte- või lastefilmidest. Selgitame välja klassi lemmikžanrid ja -filmid ning räägime filmimaailmast üldiselt. Valida saab erinevate teemade vahel – nt. noorteraamatute põhjal valminud filmid, lasteraamatute põhjal valminud filmid jm.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Kohustuslik kirjandus kinolinal. Raamatukogutund toimub õpetaja poolt soovitud raamatu põhjal, mis enne kohtumist läbi loetakse. Kohapeal vaadatakse üheskoos teose põhjal valminud filmi ning arutletakse loetu ja nähtu üle.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Saksa rahvalaul. Räägime saksa rahvalaulu kujunemisest ja tunnustest. Paralleelid eesti muusikaga. Näidetena kuulame ja vaatame erinevates esitustes laule, nt “Nõmmeroos”, “Suse, liebe Suse”. Viimast saame tunni ilmestamiseks ka koos laulda, kui eestlastele tuntud lastelaulu. Põgusalt joodeldamisest.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Avalik esinemine. Praktilises raamatukogutunnis õpivad osalejad oma häälet paremini tundma ja kasutama, treenivad artikulatsioonilihaseid ning saavad kasulikke nippe ja trikke esinemise kohta.
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Innovatsioonilabori tutvustus. Kännukuke raamatukogus on üks vahva ruum, mida kutsutakse innovatsioonilaboriks ja kus saab tutvust teha väga põnevate masinatega. Tutvustame laboris olevaid seadmeid (3D-printer, kilelõikur, graafikalaud, laserlõikepink, märgipress) ning vaatame, mida nendega teha saab ja kuidas need töötavad. Tutvustus on sobilik igale vanusele.
Rohkem infot innovatsioonilabori kohta leiab siit: https://eeltoodang.keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor
× Vanus: 2.-12. klass
× Keeled: eesti, vene
× Kus: Kännukuke raamatukogus
Mina, raamatukoguhoidja. Põnev karjääriõpetuse tund, mis sukeldub raamatukoguhoidja üllatavalt huvitavasse maailma ning kummutab mitmeid müüte. Mida teevad raamatukoguhoidjad siis, kui parajasti lugejaid ei ole? Kuidas saada raamatukoguhoidjaks? Millised on raamatukoguhoidja ülesanded? Kas raamatukogus on alati vaikne?
× Vanus: 1.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas, Pelguranna, Pirita, Pääsküla, Sääse ja Torupilli raamatukogus
Müsteerium. Nii raamatukogus kohapeal kui ka veebis (Tallinna Keskraamatukogu discordi serveris) saab klass end proovile panna põnevas rollimängus. Osalejatele jagatakse rollid koos tegelaskuju iseloomustuse ja lahendust vajava situatsiooni kirjeldusega. Mängu käigus tuleb lahendada erinevaid ülesandeid ja mõistatusi ning loogilist mõtlemist ja vihjeid kasutades tabada mõrvar või röövel. „Müsteerium“ arendab koostööd ja loogikat, paneb proovile nupukuse ja tähelepanuvõime ning on hea vahend erinevate teemade käsitlemiseks.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas, Pirita raamatukogus
Pilguheit Kesk-Ameerikasse: Kuuba, Mehhiko, Guatemala. Tunnis jutustatakse kolme Kesk-Ameerika riigi elu-olu, kultuuri ja looduse põnevamatest lugudest. Miks on Kuubal kaks rahaühikut? Kas kõik Mehhiko lapsed saavad koolis käia? Mis on Montezuma kättemaks? Miks on Guatemala surnuaiad värvilised? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse just selles raamatukogutunnis.
× Vanus: 7.-12. klass
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Rahatargaks!? Õpetame, kuidas oma rahaga toime tulla ja seda targalt ära kasutada. Kuidas mitte liialt võlgu jääda? Mis on passiivne tulu ja mis on aktiivne tulu? Millised kulud võivad tabada täiesti ootamatult? Seda kõike ja palju muud saabki teada lõbusas ja osalisi kaasavas raamatukogutunnis.
× Vanus: 3.-12. klass
× Keel: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Sibulatuur. Tutvustame Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) keldrist pööninguni. Sibulatuur on saanud oma nime raamatukogu kauaaegse direktori Aleksander Sibula järgi, kes töötas ja ka elas raamatukogus aastatel 1921-1951.
× Vanus: 10.-12. klass
× Keel: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Vaba valik. Valmistame tunni ette õpetaja soovitud teemal. Tunni ettevalmistuseks läheb kuni 2 nädalat.
× Vanus: 1.-12. klass
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
ÕPETAJATELE:
E-raamatukogude ABC. Juhendame e-raamatukogu lugejaks saamisel ning kuidas seda mugavalt kasutada. Selleks, et leiaks kohe ka kõige paremad palad üles, tutvustame e-raamatukogudes olevaid eakohaseid kirjandusteoseid.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Uurimistööde koostamise ja infokirjaoskuse koolitus. Põhikooli- ja gümnaasiumiklasside õpetajatele mõeldud koolitus, mis keskendub andmebaaside kasutamisele ja infootsingualaste oskuste värskendamisele uurimistööde koostamise abistamiseks. Andmebaaside valik ja koolituse sisu kokkuleppel raamatukoguhoidjaga.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
× Lisainfo: ls@nulltln.lib.ee
Kirjanduslikud raamatukogutunnid õpetajatele. Korraldame õpetajatele raamatukogutunde, mille raames tutvustame: – uuemat Eesti ilukirjandust (sh auhinnatud teosed) ja uuemat noortekirjandust; – e-raamatuid ja e-raamatukogusid ELLU ja OverDrive.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kännukuke, Paepealse ja Pelguranna raamatukogus
Muusika- ja videotöötlusprogrammide tutvustus. Tutvustame nt Cubase, Finale, Padlet, Mindomo programme.
× Keel: eesti
× Kus: muusikaosakonnas
Pilguheit Kesk-Ameerikasse: Kuuba, Mehhiko, Guatemala. Tunnis jutustatakse kolme Kesk-Ameerika riigi elu-olu, kultuuri ja looduse põnevamatest lugudest. Miks on Kuubal kaks rahaühikut? Kas kõik Mehhiko lapsed saavad koolis käia? Mis on Montezuma kättemaks? Miks on Guatemala surnuaiad värvilised? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse just selles raamatukogutunnis.
× Keeled: eesti
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Sibulatuur. Tutvustame Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) keldrist pööninguni. Sibulatuur on saanud oma nime raamatukogu kauaaegse direktori Aleksander Sibula järgi, kes töötas ja ka elas raamatukogus aastatel 1921-1951.
× Keel: eesti, inglise
× Kus: eestikeelse kirjanduse osakonnas
Tänapäeva raamatukogu. Tutvustame raamatukoguteenuseid ning võimalusi koostööks koolidega.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: eestikeelse kirjanduse ja võõrkeelse kirjanduse osakondades, Kadrioru, Kännukuke, Männiku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna, Pirita, Pääsküla ja Sääse raamatukogus
Uudiskirjanduse tutvustamine. Tutvustame eakohase kirjanduse parimaid palasid uudiskirjanduse seast.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes
Vaba valik. Valmistame tunni ette õpetaja soovitud teemal. Tunni ettevalmistuseks läheb kuni 2 nädalat.
× Keel: eesti, inglise, vene
× Kus: kõigis teenindusosakondades ja haruraamatukogudes