Mustamäe noortekirjanduse mälumäng on noorte seas jätkuvalt populaarne

9. veebruaril 2022 toimus Kännukuke raamatukogu ja Arte Gümnaasiumi kooliraamatukogu korraldatud Mustamäe noortekirjanduse mälumäng, kus osales 10 võistkonda. Sarnaselt eelmisele aastale saadi kokku Zoomi keskkonnas. Osa võtsid nelja erineva kooli 6.–9. klassid: Tallinna 32. Keskkooli 7., 8., ja 9. klass, Tallinna Tehnikagümnaasiumi 9. klass, Arte Gümnaasiumi 7., 8., ja 9. klass ning Tallinna Saksa Gümnaasiumi 6., 7., ja 8. klass.

Osalejad pidid lahendama seitse erinevat ülesannet, mis olid koostatud valitud noortekirjanduse põhjal. Mälumänguks valmistumisel luges iga võistkond läbi 15 raamatut, mille hulgas oli nii Eesti kirjanike teoseid kui ka väliskirjandust. Paljude õpilaste lemmikuks osutus „Labürindijooksja“, mille on kirjutanud James Dashner ja mille põhjal on valminud väga populaarne film. Eesti autorite teostest meeldisid paljudele „Vaevatud“, mille autor on Reili Reinaus, ning Liina Vagula kirjutatud „Täiusliku elu hind“. Üldiselt osutusid õpilaste seas populaarseks pigem kaasahaaravad noortepärased teosed.

Ülesannete hulka kuulusid anagrammide lahendamine, pildijaht ning erinevate tarkuseterade äratundmine loetud raamatutest. Anagrammide ülesanne tundus osalejate jaoks kõige lihtsam, kuid pildijaht valmistas neile raskusi. Pildijahi puhul olid küsimuste koostajad välja valinud fotod, millel oli kujutatud kolme olulist elementi või sümbolit ühest raamatust. Osalejatel tuli nuputada ja valida õige raamat, millega need kolm pilti seotud on. Veidi keeruliseks osutus ka ülesanne, kus oli kirjeldatud mõne tegelase isa tegevust raamatus ning osalejad pidid ära arvama, mis raamatust ja millise tegelase isa kohta iseloomustus käib.

Olenemata ülesannete keerukusest olid kõik õpilased väga hästi ette valmistunud, mistõttu esikolmiku vahel oli tihe rebimine. Ühepunktise eduseisuga saavutas esikoha Tallinna Saksa Gümnaasiumi 7. klassi tiim, kes kogus 76 punktist 71 punkti. Osalejate emotsioonidest oli näha, et mälumäng pakkus neile palju rõõmu. Ka tagasiside kinnitas, et üritus oli nende jaoks tore. Pakuti välja, et mälumäng võiks toimuda isegi tihemini kui vaid üks kord aastas. Edukaid osalejaid pärjati auhindadega, mille olid välja pannud ürituse toetajad Mustamäe Keskus, Tallinna Keskraamatukogu, kino Artis ning kirjastus Draakon & Kuu.

Lisaks muule tagasisidele küsis Kännukuke raamatukogu osalejatelt ka seda, millised raamatud võiksid järgmine kord mälumängu raames lugemisnimekirjas olla. Väliskirjanduse puhul toodi esile näiteks „Näljamängud“, „Harry Potter“ ja „Paberlinnad“, neist kõigist on valminud ka populaarsed filmid. Eesti autoritest soovisid osalejad järgmisel korral lugeda Jaanus Vaiksoo teost „King nr 39“ ja Berit Sootaki teost „Viimane hingelind“.

Raamatukogu tänab kõiki osalejaid, toetajaid ja korraldustiimi.

Raamatud, mida mälumängu raames loeti:

• Ene Sepp „Lumelinnu surm“
  • Liina Vagula „Täiusliku elu hind“
  • Merilin Paas-Loeza „Mida silmad ei näe“
  • Ernest Cline „Valmistub esimene mängija“
  • Rainbow Rowell „Pumpkinheads“
  • Nancy Springer „Kadunud markii juhtum“
  • Maggie Stiefvater „Kaarnapoisid“
  • Reeli Reinaus „Vaevatud“
  • Elizabeth Laird „Tere tulemast eikuhugi“
  • Victoria Schwab „Kummituste linn“
  • James Dashner „Labürindijooksja“