Arvutid ja internet

Arvutitöökohad
arvuti monitor, klaviatuur ja arvutihiir

Arvutitöökohta saad broneerida telefoni, e-posti teel või raamatukogus kohapeal.

Arvutites on kontoritarkvaraks Open Office või Libre Office, mis suures osas ühildub MS Office kontoritarkvaraga. Igas haruraamatukogus on lugejate käsutuses vähemalt üks arvuti kontoritarkvaraga MS Office 2007 või MS Office 2010. Igal pool on ID-kaardilugeja kasutamise võimalus vähemalt ühes arvutis.

Arvutitöökohtade kirjeldused.

Lapsevanem/eestkostja, kui soovid oma lapse/eestkostetava arvutikasutust raamatukogus piirata, siis palume esitada raamatukogule vastav avaldus.

Tutvu ka arvutitöökoha kasutamise eeskirjaga.

Raamatukogu pakub erinevaid arvutialased koolitusi, nendega saad tutvuda siin.

sülearvuti

Lisainformatsiooni küsi raamatukoguhoidjalt.


wifi logo

WiFi võrgu kasutamine Tallinna Keskraamatukogus on kõigile lugejatele tasuta ning ühenduse aeg ei ole piiratud.

WiFi on olemas kõikides osakondades ja haruraamatukogudes.

Traadita internetiühenduse kasutamiseks peab omama arvutit, milles WLAN võrgukaart ja peate asuma WiFi märgiga tähistatud levialas.
WiFi tehnilised parameetrid:

 • Andmesidestandard (kasutatav raadiovõrgu tehnoloogia) – IEEE 802.11b
 • Andmevahetuskiirus – kuni 11Mbit/sek.
 • Võrgu nimi: Raamatukogu ja parool: Raamatukogu
 • IP – automaatne
 • Nimeserver (DNS) – automaatne

Tegemist on avaliku võrguga, kuhu saavad ühenduda kõik soovijad, raamatukogu ei saa tagada võrgu turvalisust. Seega oma arvuti heaolu eest vastutab iga lugeja ise.

Kõikides Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakondades ja haruraamatukogudes saad kohalkasutada suurt kuvarit Samsung S27R650FDU. Kuvari kõrgus ja kalle on reguleeritav, ekraani saab liigutada vasakule-paremale. Samuti on võimalik ekraani keerata vertikaalasendisse. Arvutiga ühendamiseks on olemas HDMI kaabel või uuemate Apple´ite jaoks eraldi adapter. Lisaks kuvarile on võimalik kasutada hiirt ja klaviatuuri. Kuvari ja arvuti ühendamise õpetuse leiad siit.

Lisainformatsiooni küsi raamatukoguhoidjalt.

Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonnas, võõrkeelse kirjanduse osakonnas ning Kännukuke, Nõmme, Nurmenuku ja Paepealse raamatukogus on võimalik kohapeal kasutada raamatukogu tahvelarvuteid. Täpsem infot tahtelarvutite  leidumuse kohta ja raamatukogude asukohad.

Lisainformatsiooni küsi raamatukoguhoidjalt.

Tallinna Keskraamatukogu peamajas (Estonia pst 8) on võimalik kasutada lugemissaalis kohapeal ja nutiseadme kasutamise koolitusel nutitelefone Samsung Galaxy S6 edge, iPhone 6 ja Nokia Lumia 930.

Lisainformatsiooni küsi raamatukoguhoidjalt.

akupank

Igas raamatukogus on lugejatel võimalik kohalkasutuseks laenata akupanka ROMOSS sailing 3. Akupanga abil saab laadida mobiiltelefonide, tahvelarvutite, MP3-mängijate ja muude digiseadmete akusid. Seadmel on kaks USB väljundit, 2.1A väljund võimaldab laadida suurema vooluvajadusega seadmeid, näiteks tahvelarvuteid. Laadimisajaks on ligikaudu 5 tundi. Akupanga abil saab korraga laadida kahe seadme akusid.

Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Estonia pst 8, II korrus), võõrkeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Liivalaia 40), Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72), Pääsküla raamatukogus (Pärnu mnt 480a), Männiku raamatukogus (Pihlaka 12), Tondi raamatukogus (Pärnu mnt 125) ja Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a) on lugejatel iseseisvalt võimalik kasutada lauaskannerit CanoScan LiDE 210.
Lauaskanner sobib väga hästi näiteks isiklike materjalide (fotode ja dokumentide) skaneerimiseks. Seade saab toidet ja ühendub teie sülearvutiga USB-kaabli abil.skanner CanoScan LiDE 210
Pikema kirjelduse skanneri kasutusvõimaluste kohta ning seadme kasutusjuhendid leiab tootja ametlikult kodulehelt.

Skanneri CanoScan LiDE 210 miinimumnõuded arvutile

* Windows 10 (32 ja 64 bitine)

* Windows 8 (32 ja 64 bitine)

* Windows 7 (32 ja 64 bitine)

* Windows Vista (32 ja 64 bitine)

* Windows XP SP3 (32 ja 64 bitine)

* Mac OS X 10.5 ja uuem

* USB port

Skannerile pole eraldi pistikupesa voolu jaoks vaja, sest see saab voolu arvuti/laptopi USB pordist. Vaikimisi seadistustega tunneb arvuti selle skanneri automaatselt ära (kui operatsioonisüsteemis pole määratud teisiti: näiteks administraatori õigustes on keelatud muudatusi teha).

Kui soovite kasutada skanneri lisafunktsioone, on vaja alla laadida CanoScan LiDE 210 driverid (ainult Windows operatsioonisüsteemide jaoks!) Teiste toetatud operatsioonisüsteemide jaoks draiverid saab alla laadida Canon ametlikult koduleheküljelt.

NB! Tavaliseks skaneerimiseks ei pea drivereid alla laadima

skanner canon canoscan 8800f

Skanner on kasutuses Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Estonia pst 8, II korrus), võõrkeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Liivalaia 40) ning Kännukuke (E. Vilde tee 72), Nurmenuku (Ehitajate tee 109a), Nõmme (Raudtee 68), Paepealse (P. Pinna 8), Pelguranna (Kangru 13), Pirita (Metsavahi tee 19), Pääsküla (Pärnu mnt 480a), Sääse (Sõpruse pst 186) ja Torupilli (Gonsiori 36) raamatukogudes.

Pikema kirjelduse skanneri kasutusvõimaluste kohta ning seadme kasutusjuhendid leiab tootja ametlikult kodulehelt.

skanner CanoScan 9000F MKII

Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Estonia pst 8, II korrus), Laagna raamatukogus (Võru 11), Sõle raamatukogus (Sõle 47b) ja Väike-Õismäe raamatukogus (Õismäe tee 115a) on lugejatel võimalik kasutada skannerit Canon CanoScan 9000F Mark II. Tegemist on professionaalse filmi-, foto-, slaidi- ja dokumendiskanneriga.

Pikema kirjelduse skanneri kasutusvõimaluste kohta ning seadme kasutusjuhendid leiab tootja ametlikult kodulehelt.

graafikalaud

Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Estonia pst 8, II korrus) on lugejatel iseseisvalt ning isiklikku sülearvutit kasutades võimalik tutvuda elektroonilise joonistuslaua Wacom Intuos Pro M kasutusvõimalustega.

Elektroonilise joonistuslaua kasutamine sobib eelneva arvutioskusega inimesele, kes tunneb huvi arvutigraafika loomise vastu ning soovib selleks katsetada uut põnevat töövahendit. Väga sobiv on seade raamatuillustraatoritele, kujundajatele, disaineritele ja arhitektidele, kellele see võib pakkuda täiesti uut kvaliteeti ja kogemust vabakäeliste joonistuste, eskiiside jms loomisel.

Elektroonilist joonistuslauda saab kasutada erinevate, nii professionaalidele mõeldud (näiteks Adobe ja Corel Draw) kui ka lihtsamate vabavaraliste (näiteks GIMP, Inscape) kujundusprogrammidega töötamisel.

Soovi korral saab tutvuda Tallinna Keskraamatukogu vabatahtliku koostatud põhjaliku kirjeldusega joonistuslaua kasutusvõimaluste kohta.

 

Graafikalaua Wacom Intuos Pro M miinimumnõuded arvutile

 • USB port
 • interneti ühendus (driverite, uuenduste, online teenuste või esimese ühenduse jaoks, kui ei kasuta CD-plaati)
 • Windows 8, Windows7 SP1 või Windows Vista SP2
 • Mac OS X 10.6.8 või värskem
 • Soovituslik arvuti konfiguratsioon algab nõuetest (näiteks vabavaralise GIMP või kommertsvara Photoshop sujuvaks kasutamiseks) vähemalt:
  • Intel Pentium 4 või AMD Athlon 64 protsessor (2 GHz või kiirem)
  • Operatiivmälu minimaalselt 2 GB
  • 2.5 GB vaba kõvaketta pinda graafikaprogrammi paigaldamiseks ja tööfailide salvestamiseks
  • ekraaniresolutsiooni 1280 x 800 koos OpenGL® 2.0, 16-bit värvisügavusega ja 512 MB VRAM (vähemalt 1 GB või rohkem on soovitatav sujuvaks tööks).

Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaboris (E. Vilde tee 72) on lugejatel võimalus iseseisvalt tutvuda elektroonilise graafikalauaga Wacom Cintiq 22HD. Graafikalaud on professionaalne arvutigraafika vahend, millega on võimalik erinevate graafikaprogrammide abil luua maali, animatsiooni, graafikat ja 3D mudeleid. Wacom Cintiq 22HD on varustatud ekraaniga, mis võimaldab näha joonistamisprotsessi reaalajas. Graafikalauaga on võimalus kasutada järgnevaid programme: Krita, Gimp, FireAlpaca ja Blender.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.